Login

WEBDISPATCHING - a comprehensive system for tracking and managing your fleet

Highlights

 • 11.6.2021

  Nedostupnost služeb Webdispečink

  Vážení klienti, v rámci údržby systému Webdispečink nebude dne 12.6. v době od 22:00h do 23:00h systém Webdispečink dostupný, včetně API rozhraní. Děkujeme za pochopení.

  more
 • 7.5.2021

  Nedostupnost služeb Webdispečink

  Vážení klienti, v rámci údržby systému Webdispečink nebude dne 7.5. v době od 22:00h do 23:00h systém Webdispečink dostupný, včetně API rozhraní. Děkujeme za pochopení.

  more
 • 29.1.2021

  31.3.2021 již proběhne ukončení podpory TLS 1.0 a 1.1 na API rozhraní Webdispečinku

  Vážení zákazníci,
  dne 31.3.2021 vaše integrace přestanou fungovat, pokud nepodporujete TLS 1.2.
  Prosíme vás o kontrolu nastavení propojení Webdispečinku a vašich systému. 
  Jedná se o propojení na různé dopravní systémy (sped2007, 3K Doprava, AC Transport, AZ PRO a další), ERP systémy (Microsoft Navision, Helios Orange, SOFTIP a další), případně jiné informační systémy (ISAT, SKEAGIS, AURUS apod.).
  Propojení se týká i různých napojení pro spediční společnosti (PROJECT44,  Gatehouse, DUVENBECK, LKW Walter apod.). Případně také různé propojení, které jste si nechali naprogramovat na míru.  Ujistěte se, prosím, u vašeho dodavatele tohoto propojení, že je vše připraveno na přechod na TLS 1.2. V opačném případě vám tato komunikace 31.3.2021 přestane fungovat.

  Máte-li v této souvislosti jakékoli dotazy, zašlete nám je emailem na webdispecink@eurowag.com případně kontaktujte naši infolinku +420 233 555 111.

  Děkujeme. Váš Webdispečink

  more
Show more

WebDispatching

Product Webdispatching saves your costs from the beginning. Thanks to the unique technological solutions, our mobile unit is capable to read many operating parameters (e.g. fuel level in the tank, axle loads, temperature in the cargo area) without additional peripherals, so unlike other similar products, you save the cost of additional peripherals and their installation.

Show more

Webdispatching mobile

Application Webdispatching Mobile allows you to conveniently access your data using a mobile phone. There is a map available with your current location and the vehicle runs, log book, costs and statistics. For immediate information, you do not need a computer, you will find all the essentials on your mobile phone.

Show more

WD Fleet

WD Fleet is an application designed for mobile phones and tablets, and serves as a communication terminal for drivers. Compared to traditional navigation it provides a plenty of features and allows you to create a detailed overview of movement and driver performance.

Show more
How it works
How it works
How it works

How it works

The cornerstone of the service is a vehicle equipped with a GPS unit with a SIM card for collecting and sending data to the WebDispatch cloud environment. You can access your data on any device running an internet browser. For your convenience, applications are also available for smartphones and tablets.

Show more

Contacts

Technical support

Tel.. +420 233 555 111 E-mail webdispecink@eurowag.com
Show more